کاربرد پوکه ی معدنی چیست

امتیاز دهید post

پوکه، یک شیشه آتشفشانی بسیار متخلخل و کف مانند است که از دیرباز به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن، صیقل دادن و تمیز کردن ترکیبات استفاده می شده است . همچنین به عنوان یک سنگدانه سبک در واحدهای بنایی پیش ساخته، بتن ریخته شده ، عایق کاری و کاشی صوتی و گچ استفاده می شود. پوکه سنگ آذرین آذرآواری است که در لحظه ریزش تقریباً به طور کامل مایع بوده و آنقدر سریع سرد شده است که زمانی برای متبلور شدن وجود ندارد. هنگامی که جامد شد، بخارات حل شده در آن ناگهان آزاد شدند، کل توده به شکل کفی متورم شد که بلافاصله تثبیت شد. اگر تحت فشار بیشتر سرد می شد، یک شیشه جامد تشکیل می داد، یاابسیدین ; در واقع، اگر قطعات ابسیدین در یک بوته حرارت داده شوند تا زمانی که ذوب شوند، زمانی که گازهای محلول آنها آزاد شوند، به پوکه تبدیل می شوند. هر نوع گدازه ای، در صورت مساعد بودن شرایط، ممکن است حالت پوکه ای به خود بگیرد، اما بازالت ها و آندزیت ها به این شکل اغلب وجود ندارند.تراکیت ها وریولیت ها.

پوکه معدنی و سنگ پا

سنگ پا یا پوکه معدنی نوعی سنگ آذرین است که از سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی شکل می‌گیرد. وجه تسمیهٔ سنگ‌پا این است که به دلیل قابلیت بالای سایندگی اش از آن برای زدودن لایه‌های سفت مردهٔ پوست در پاشنه پا استفاده می‌شود. در گذشته تنها از چنین سنگ‌های آذرینی که متخلخل بوده استفاده می‌شد، اما امروزه انواع پلاستیکی آن نیز موجود است. سنگ پا از انواع پوکه‌های معدنی است.

پوکه معدنی از گدازه‌های آتشفشانی تشکیل شده که پس از رسیدن به سطح زمین سرد شده و به صورت دانه‌های ریز و درشت درآمده که سطح آن حبابی و دارای سوراخ‌هایی است. نام علمی آن پومیس (Pumice) است. از بارزترین ویژگی‌هایش استحکام بالا و سبکی آن است. پوکه معدنی یک نوع سنگ آتش فشانی بسیار سبک و متخلخل است‌. این نوع سنگ آتش فشانی زمانی ساخته می‌شود که که گاز گدازه‌های شیشه ای که در حال سرد شدن هستند به سرعت خارج می‌شوند. محل استخراج فقط در مناطق آتشفشانی است. پوکه معدنی دارای وزن پایین و مقاومت و سختی بالایی است؛ بدین جهت از آن در ساخت و ساز ساختمانی استفاده می‌شود. در صنعت ساختمان سازی از پوکه معدنی برای شیب بندی کف و سقف استفاده می‌شود و آن به جهت سبک سازی سازه است.

کاربرد سنگ های پوکه چیست؟ سنگ آذرین سبک وزن که در نتیجه ماگمای آتشفشانی و گازهای ترکیب شده و جامد می شود، سنگ پوکه از غلظت بالایی از سیلیس ساخته شده است. سنگ پوکه معمولاً از نظر رنگ و وزن سبک با حفره های هوا پر می شود و آن را بسیار متخلخل می کند. به دلیل تخلخل زیاد، سنگ‌های پوکه اغلب می‌توانند تا زمانی که رطوبت کافی برای غرقاب شدن جذب کنند شناور شوند. هنگامی که سنگ پا ساینده می شود، در طیف گسترده ای از کاربردهای تمیز کردن استفاده می شود. به دلیل وزن کم در بسیاری از پروژه های معماری، محوطه سازی، باغبانی و ساختمانی نیز کاربرد دارد. پوکه همچنین کاربردهای زیادی در محصولات مراقبت شخصی دارد. از بلوک های بتنی گرفته تا اسکراب های لایه بردار صورت، پوکه برای صدها کاربرد منحصر به فرد استفاده می شود.

پوکه در ساخت و ساز و محوطه سازی

از آنجایی که سنگ پوکه از ماگمای جامد با منافذ بزرگ از گازهای به دام افتاده ساخته شده است، ماده بسیار سبکی است که در انواع کاربردهای ساختمانی و محوطه سازی مفید است. قطعات بزرگ پوکه به تکه های کوچکتر شکسته می شوند و به عنوان سنگدانه در تولید بلوک های بتنی و بتنی استفاده می شوند. این باعث می شود که بلوک های بتنی سبک تر از بلوک های ساخته شده از مواد دیگر باشند و تخلخل پوکه نیز ارزش عایق را به بلوک های بتنی و بتنی اضافه می کند. در ایالات متحده، بیشترین استفاده از پوکه در بلوک های بتنی و سایر محصولات بتنی است . تخمین زده شده که تولید پوکه در ایالات متحده در سال 2019 بیش از 500000 تن بود و بیشتر آن به مخلوط بتن اختصاص یافت. با این حال، کاربردهای بسیار دیگری از سنگ آذرین سبک وزن، از جمله در کاربردهای چشم انداز و باغبانی وجود دارد. پوکه به عنوان بستر یا محیط رشد در باغبانی هیدروپونیک استفاده می شود. از این سنگ به عنوان پوشش زمین در محوطه سازی و گلدان های تزئینی نیز استفاده می شود. در باغبانی از پوکه برای بهبود زهکشی و حالت دادن به خاک استفاده می شود، این تمام اطلاعاتی است که شما باید راجب پوکه معدنی کسب کنید.

سایر کاربردهای پوکه

با توجه به نحوه تشکیل پوکه در هنگام فوران های آتشفشانی، اتم هایی که سنگ از آنها تشکیل شده است در یک الگوی کریستالی قرار نمی گیرند. این ساختار نامنظم به سنگ پوکه لبه های تیز می دهد که آن را به عنوان یک ماده ساینده مفید می کند. هنگامی که سنگ پا به قطعات کوچکتر شکسته می شود، سنگ پا یک عامل تمیز کننده ایده آل است. می توان از آنها برای تمیز کردن کف صابون از وان های چینی، زدودن رسوبات معدنی از توالت ها استفاده کرد و همچنین برای پاک کردن کثیفی از رنده گریل و داخل اجاق ها مفید است. خواص ساینده پوکه همچنین سنگ را برای درمان جین های سنگ شسته ایده آل می کند و از پوکه به عنوان ساینده در پاک کن های مدادی نیز استفاده می شود. به دلیل متخلخل بودن پوکه به عنوان جاذب در بستر گربه نیز استفاده می شود. بافت شنی پوکه زمینی به عنوان تقویت کننده کشش در لاستیک مورد استفاده برای لاستیک ها مفید است و همچنین می توان از پوکه برای ایجاد کشش در جاده های لغزنده استفاده کرد.

محصولات مراقبت شخصی حاوی پوکه

کاربردهای پوکه بسیار متنوع است. از کاربردهای ساختمانی گرفته تا محصولات مراقبت شخصی، پوکه در طیف گسترده ای از صنایع مفید است. در حالی که بیشتر پوکه در ساخت و ساز و محوطه سازی استفاده می شود، محصولات زیادی در راهروی مراقبت شخصی فروشگاه مواد غذایی وجود دارد که حاوی این سنگ آذرین منحصر به فرد است. از سنگ های پوکه کوچک می توان به عنوان سوهان ناخن استفاده کرد و همچنین از سنگ پا برای از بین بردن پوست خشک و پینه دار پا، دست، زانو و آرنج استفاده می شود. از سنگ پا می توان برای از بین بردن موهای ریز بدن نیز استفاده کرد. وقتی سنگ پا به صورت پودر ریز درآید، به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در صابون های تمیز کننده دستی سنگین مانند لاوا و GOJO استفاده می شود. پوکه به عنوان یک لایه بردار در اسکراب های صورت و بدن استفاده می شود. سنگ پا همچنین برای از بین بردن ژاکت های ژاکت و از بین بردن موهای حیوانات خانگی از مبلمان و فرش مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *